O nás

NĚCO MÁLO O NAŠEM VZNIKU

Poprvé jsme se sešli v září 2016. Bylo nás pár rodin s dětmi různého věku. Naším hlavním záměrem bylo, abychom se během týdne mohli pravidelně potkávat, sdílet, dát dětem prostor pro hru v kolektivu. Celou zimu jsme se scházeli vždy u někoho doma nebo na společných výletech. V březnu 2017 jsme začali pracovat na vlastní zahradě s maringotkou, kde od té doby sídlíme. Postupně se k nám přidaly další rodiny z Rousínova, Vyškova, Pozořic, Viničných Šumic, Habrovan, Nemojan a dalších obcí.

JAK FUNGUJEME

Důvodů, proč právě Zahrada, je několik. Někdo chce, aby děti trávily čas v malém kolektivu různě starých dětí, pro někoho je hlavní čas trávený venku či rodinný a nevýkonnostní přístup průvodců. Pro nás všechny bylo také velmi důležité dát dětem čas si zvyknout na pobyt v kolektivu a bez rodičů. Proto ponecháváme rodičům čas 2 týdny, kdy mohou pobývat v Zahradě se svými dětmi, než je u nás nechají samotné. Ze zkušenosti víme, že protahovat tento čas nemá smysl. Zároveň nejsme příznivci nucené separace, tedy dětem, které zatím nejsou připravené, doporučujeme raději počkat, než to lámat přes koleno.

Naše celková kapacita je max. 8 dětí v jednom dni. Každý den je pro děti připravený tvořivý program dle zaměření našich průvodců a ročního období. Většinou jsou to výtvarné aktivity, tvoření z přírodních materiálů, hry a improvizace v krajině... Toto doplňujeme speciálními aktivitami s externími lektory, jako jsou keramika, rytmohrátky, tematicky zaměřené výlety, divadelní či hudební představení. Nechceme však dětem tvořivost příliš strukturovat, proto je pro nás stěžejní i čas pro spontánní hru. Fungujeme od pondělí do čtvrtku. Je možné se přihlásit na všechny 4 dny za nižší cenu nebo si vybrat pouze některé dny z týdne.

JÍDLO, SPÁNEK A DALŠÍ VĚCI, CO VÁS ZAJÍMAJÍ

V ceně je každý den zahrnutý také oběd. Obědy připravují maminky nebo průvodkyně doma. Obědy jsou vždy z kvalitních surovin, bezmasé a vycházíme vstříc i různým dietám u dětí. Disponujeme nádobím a příbory, tedy není nutné, aby si děti toto nosily. Svačinky a pití rodiče chystají vlastní. Prosíme, abyste eliminovali nebo úplně vynechali nošení sladkostí v rámci svačinek a nahradili je např. sušeným ovocem.

Po obědě máme vždy chvilku k odpočinku, kdy se čte pohádka. Dětem, které usnou, necháme prostor pro spánek. Ty ostatní do spánku nenutíme.

Ranní čas pro příchody máme vyhrazený mezi 9-9:30hod, poté začíná společný  program. Minimální věk dětí pro samostatný pobyt v Zahradě je 2,5 let, pokud je už bez plenek. Přijímáme pouze děti, které už samy touží po sociálním kontaktu s dalšími dětmi. Rodičům, jejichž děti toto nadšení evidentně neprojevují, radíme s docházkou ještě počkat. 

V dobrém počasí býváme venku. V nečase jsme více i v maringotce o velikosti cca 20m2, kde topíme kamny. Nějaký čas venku ale trávíme za každého počasí, tedy je dobré děti dle toho vybavit (každé dítko má v maringotce svůj box pro náhradní oblečení). Nedisponujeme zdrojem vody ani elektřinou. Vodu vozíme čerstvou v kanystrech.