O nás

NĚCO MÁLO O NAŠEM VZNIKU

Poprvé jsme se sešli v září 2016. Bylo nás pár rodin s dětmi různého věku. Naším hlavním záměrem bylo, abychom se během týdne mohli pravidelně potkávat, sdílet, dát dětem prostor pro hru v kolektivu. Celou zimu jsme se scházeli vždy u někoho doma nebo na společných výletech. V březnu 2017 jsme začali pracovat na vlastní zahradě s maringotkou, kde od té doby sídlíme. Během prvního roku existence se k nám přidalo několik nových rodin z Rousínova, Vyškova, Pozořic, Nemojan a dalších vesnic.

JAK FUNGUJEME

Důvody, proč právě Zahrada, jsou u každého z nás různé. Někdo chce, aby děti trávily čas v malém kolektivu různě starých dětí, pro někoho je hlavní čas trávený venku či rodinný a nevýkonnostní přístup průvodců. Pro nás všechny bylo také velmi důležité dát dětem dostatek času si zvyknout na pobyt v kolektivu a bez rodičů. Proto ponecháváme rodičům dostatečně dlouhý čas, kdy mohou pobývat v Zahradě se svými dětmi, než je u nás nechají samotné.  

Naše celková kapacita je 8 dětí v jednom dni. Každý den je pro děti připravený nějaký program - rytmohrátky, kdy se učí hrát na různé hudební nástroje a rozumět rytmu, výtvarné tvoření, pro které využíváme většinou materiály z přírody, jednou měsíčně máme keramické úterý, kdy se tvoří s hlínou a své výtvory pak děti dostanou vypálené. Jeden den v týdnu k nám chodí lektorka angličtiny, která probíhá hravou formou. Nechceme však dětem tvořivost příliš strukturovat, proto je pro nás stěžejní i čas pro spontánní hru. Fungujeme od pondělí do středy. Je možné se přihlásit na všechny 3 dny za nižší cenu nebo si vybrat pouze 1-2 dny z týdne.

JÍDLO, SPÁNEK A DALŠÍ VĚCI, CO VÁS ZAJÍMAJÍ

V ceně je každý den zahrnutý také oběd. Obědy připravují maminky nebo průvodkyně vždy ráno doma, na místě je pak ohříváme. Obědy jsou vždy bezmasé. Disponujeme nádobím a příbory, tedy není nutné, aby si děti toto nosily. Rádi vám vyjdeme vstříc v rámci případných diet (aktuálně jeden den v týdnu vaříme bezlepkově a vegansky). Svačinky a pití rodiče chystají vlastní.

Po obědě máme vždy chvilku k odpočinku, kdy se čte pohádka ve venkovním domečku nebo v maringotce (dle počasí). Dětem, které usnou, necháme prostor pro spánek. Ty ostatní do spánku nenutíme.

Ranní čas pro příchody máme vyhrazený mezi 9-9:30hod, poté začíná společný  program. Minimální věk dětí pro samostatný pobyt v Zahradě je 2,5 let, pokud je už bez plenek. 

V dobrém počasí býváme venku. V nečase jsme v maringotce o velikosti cca 20m2, kde topíme kamny. Nedisponujeme zdrojem vody ani elektřinou. Vodu nosíme denně čerstvou v kanystrech.